Praktycznie wszędzie wspomina się o sztucznej inteligencji i o jej wykorzystaniu w firmach. Chyba już każdy chce powiedzieć, że używa sztuczną inteligencję do różnych celów biznesowych. O samej sztucznej inteligencji słyszałam już biznesowo w projektach unijnych w latach 2011-2013. Wtedy nie do końca wierzyłam, że to się ziści dość szybko. A jednak tak jest 😊 Jakie to ma przełożenie w przypadku projektów unijnych? Znam kilka przykładów.
Czym jest ChatGPT?
Chyba tego tłumaczyć nie trzeba. To sztuczna inteligencja w postaci chata, która z nami porozmawia i odpowie na nurtujące nas pytania bazując na wiedzy, jaką ma i jaką w międzyczasie nabywa. Właścicielem jest OpenAI. Działa w postaci subskrypcji (tak jak MS Office itp. A czy ktoś jeszcze pamięta płyty z pakietem Office z licencją? 😉). Czyli to coś w rodzaju licencji, ale nie otrzymujesz płyty z programem – który ktoś dalej może skopiować itd. Dostajesz dostęp „webowy” czyli z przeglądarki. Licencje z płyty kupujesz raz i masz na zawsze. Subskrypcję masz na określony czas (nie zapłacisz, nie masz). To oczywiście jest inaczej księgowane. O licencji jako takiej przeczytasz w artykule Licencja w projektach UE i innych dofinansowanych. Wersja darmowa pokazuje ogólniejsze odpowiedzi a wersja Premium (w języku angielskim) – zdecydowanie konkretniejsze. Jeśli chcesz korzystać, zerknij czy darmowa wystarczy, a jeśli nie, to wybierz wersję płatną…
Do czego użyć ten ChatGPT w projekcie UE?
RAPORT/SPRAWOZDANIE
Pierwszy przykład niezależnie od branży to generowanie raportów np. do NCBR czy ich części, generowanie sprawozdań w tym treści dotyczących realizacji projektu. Zastanawiałam się jedynie nad problemem takim, czy ChatGPT nie powiela odpowiedzi innym użytkownikom. Pytanie, czy można byłoby uznać, że treść przez niego tworzona, nie będzie „skopiowana” czy inaczej wykorzystana w innym zapytaniu przez innego użytkownika. To punkt widzenia własności intelektualnej (o ile tu można byłoby o tym mówić – sztuczna inteligencja to przecież nie człowiek…), jaka jest tworzona przy takich sprawozdaniach czy raportach. Bo kto w zasadzie ma prawo do treści stworzonej przez AI? OpenAI? Czy użytkownik? O własności intelektualnej (a dokładniej o prawie autorskim) przeczytasz w artykule Ochrona własności intelektualnej – prawo autorskie.
Tak czy inaczej rozwiązanie się przydaje zwłaszcza, gdy branża projektu nie jest tak specyficzna.
„TWORZENIE KODU ŹRÓDŁOWEGO”
Kolejne zastosowanie, niezależnie od wersji płatnej czy darmowej – kodowanie samej strony czy rozwiązania informatycznego. Zadawanie komend o wykonanie kawałka kodu (w języku angielskim) może dać podpowiedź do pisania prostszych funkcji w kodzie 😊
PRZYSPIESZENIE PRACY W PROJEKCIE
Odnośnie kodowania albo zupełnie innych prac, może się okazać, że ChatGPT pomoże. Np. skoncentrowany jesteś na określonym celu na tyle, że nie widzisz innych rozwiązań. Wtedy ChatGPT może pomóc niekoniecznie znaleźć rozwiązanie, ale natchnąć Cię na nie (a to już dużo!). Może warto spróbować, żeby prace w projekcie szły szybciej? Zdecydowanie wiedza w zasobach chata może być w pewnych aspektach większa (oczywiście z całym szacunkiem do każdej osoby realizującej projekt) i niepodatna na np. blokadę umysłu przy dużym stresie (bo jej po prostu nie ma). Decyzja należy do Ciebie! 😊
TREŚCI SOCIAL MEDIOWE I INNE KWESTIE PROMOCJI
Treści na posty na social media dotyczące projektu to kolejny pomysł na wykorzystanie narzędzia do szybszej pracy. Analogicznie artykuły sponsorowane i inne chociażby wstępne treści do prezentacji wyników projektu. Nie zapominaj jednak o logówkach! Tu znajdziesz informacje jak należy oznaczać takie rzeczy:
Promocja i oznakowanie realizowanych projektów UE
7 najczęstszych błędów w promocji projektu dofinansowanego, w tym UE
KONKURENCJA DLA TWOJEGO ROZWIĄZANIA?
I ostatnie zastosowanie, które mi przyszło na myśl to… niestety zastąpienie rozwiązań, nad którymi zapewne część beneficjentów pracowało w ramach projektów UE. Czyli narzędzie stworzone w Twoim projekcie UE może być zbędne biznesowo, bo jest ChatGPT. Albo z kolei jego część. Te projekty to kwoty niskie w porównaniu do budżetu OpenAI. Jednak może to być szansa na to, aby… z oczywistych względów rynkowych nie musieć później trzymać się zapisów okresu trwałości…
CIEKAWOSTKA
A wiedziałeś, że można stworzyć sztukę używając sztucznej inteligencji? Np. subskrybenci wersji płatnej Adobe mogą testować Adobe Firefly czyli narzędzia, które wygeneruje obraz wg wytycznych, jakie mu podasz… Pomijam już używanie ChatGPT w sztuce np. w scenariuszach, marketingu itd. O AI i sztuce możesz posłuchać w rozmowie dr Tomasza Rożka z Mateuszem Chrobokiem tutaj.
Podsumowanie
Zastosowań ChatGPT jest wiele. W sumie może on nam znacznie przyspieszyć pracę. Niestety uczy się na podstawie zasobu wiedzy dostępnej w Internecie. To oznacza jedno. Jeśli jesteś z branży, gdzie wiedza jest chowana a nie ujawniana od tak, musisz trochę poczekać na właściwe odpowiedzi. Albo przynajmniej zbliżone do prawdy 😉 Ja jestem żywym przykładem tego, że jeśli próbuję wykorzystać ChatGPT do pisania chociaż części artykułu, to nie da rady tak tego puścić… Uwierz mi, nie ma szansy, bo treści o rozliczaniu i zarządzaniu dotacją to wiedza tajemna? 😉 Z innej strony, może to moje pytania nie są na tyle skonkretyzowane, by otrzymać odpowiedź mnie zadowalającą? Może jedno i drugie… Chociaż im bardziej sprecyzuję pytanie, tym większy miszmasz z tego wychodzi a usystematyzowana wiedza z tego z pewnością nie jest… Dlatego nie obawiaj się! Moje artykuły pisze człowiek z krwi i kości 😊 Czyli ja 😊 (dlatego pojawiają się czasem rzadziej a czasem częściej, bo zwykle natchnieniem jest moja operacyjna praca na żywych problemach i próbach ich rozwiązania).
A może masz pomysł na kolejny artykuł? Napisz do mnie na maila justyna@sohaus.pl 😊
Jeżeli zdobyta wiedza jest dla Ciebie pomocna,
udostępnij ten artykuł, aby i inni mogli z niej skorzystać.