Jak ChatGPT wpływa na realizację projektu? Kilka przykładów

Opublikowano: 2023-05-19 / Ostatnia aktualizacja: 2023-08-11

Praktycznie wszędzie wspomina się o sztucznej inteligencji i o jej wykorzystaniu w firmach. Chyba już każdy chce powiedzieć, że używa AI do różnych celów biznesowych.

O samej sztucznej inteligencji słyszałam już biznesowo w projektach unijnych w latach 2011-2013. Wtedy nie do końca wierzyłam, że to się ziści dość szybko. A jednak tak jest… Jakie to ma przełożenie w przypadku projektów unijnych? Znam kilka przykładów.

Czym jest ChatGPT?

ChatGPT to konwersacyjna sztuczna inteligencja w postaci chatbota, który z nami porozmawia i odpowie na nurtujące nas pytania. Czyni to bazując na wiedzy, jaką obecnie posiada i jaką w międzyczasie nabywa. Właścicielem oprogramowania jest OpenAI. ChatGPT działa w modelu subskrypcyjnym (tak jak MS Office). Jest to zatem coś w rodzaju licencji, ale nie otrzymujesz płyty z programem, a dostajesz dostęp „webowy” z przeglądarki. Licencje „z płyty” kupujesz raz i masz na zawsze. Subskrypcję masz na określony czas (nie zapłacisz, tracisz dostęp). To oczywiście jest inaczej księgowane.

O licencji jako takiej przeczytasz w artykule Licencja w projektach UE i innych dofinansowanych.

Wersja darmowa oprogramowania generuje ogólniejsze odpowiedzi, a wersja premium (dostępna jedynie w języku angielskim) – zdecydowanie konkretniejsze.

Do czego użyć ChatGPT w projekcie UE?

RAPORT/SPRAWOZDANIE

Pierwszymi przykładami zastosowania Chatu GPT (niezależnie od branży) to generowanie raportów do NCBR (albo ich części), czy też generowanie sprawozdań – w tym treści dotyczących realizacji projektu. Zastanawiałam się jedynie nad problemem, czy ChatGPT nie powiela odpowiedzi innym użytkownikom. Pytanie, czy można byłoby uznać, że treść przez niego tworzona, nie będzie „skopiowana” czy inaczej wykorzystana w innym zapytaniu przez innego użytkownika. To punkt widzenia własności intelektualnej, jaka jest tworzona przy takich sprawozdaniach czy raportach. Bo kto w zasadzie ma prawo do treści stworzonej przez AI? OpenAI? Czy użytkownik?

O własności intelektualnej (a dokładniej o prawie autorskim) przeczytasz w artykule Ochrona własności intelektualnej – prawo autorskie.

Tak czy inaczej rozwiązanie się przydaje – zwłaszcza, gdy branża projektu nie jest tak specyficzna.

„TWORZENIE KODU ŹRÓDŁOWEGO”

Kolejne zastosowanie, niezależnie od wersji płatnej czy darmowej – kodowanie samej strony czy rozwiązania informatycznego. Zadawanie komend o wykonanie kawałka kodu (w języku angielskim) może dać podpowiedź do pisania prostszych funkcji w kodzie.

PRZYSPIESZENIE PRACY W PROJEKCIE

Może się okazać, że ChatGPT pomoże przyspieszyć Twoją pracę w kontekście wyżej wspomnianego kodowania czy też zupełnie innych prac. Gdy jesteś skoncentrowany na określonym celu na tyle, że nie widzisz innych rozwiązań, ChatGPT pozwala eksplorować te rozwiązania, o których wcześniej mogłeś nie pomyśleć. Może warto spróbować? Wiedza znajdująca się w zasobach Chata może być w pewnych aspektach większa (oczywiście z całym szacunkiem do każdej osoby realizującej projekt) i niepodatna na np. blokadę umysłu przy dużym stresie (bo jej po prostu nie ma). Decyzja należy do Ciebie!

TREŚCI SOCIAL MEDIOWE I INNE KWESTIE PROMOCJI

Treści na posty na social media dotyczące projektu to kolejny pomysł na wykorzystanie narzędzia do szybszej pracy. Analogicznie artykuły sponsorowane i inne chociażby wstępne treści do prezentacji wyników projektu. Nie zapominaj jednak o logówkach! Tu znajdziesz informacje jak należy oznaczać takie rzeczy:

Promocja i oznakowanie realizowanych projektów UE

7 najczęstszych błędów w promocji projektu dofinansowanego, w tym UE

KONKURENCJA DLA TWOJEGO ROZWIĄZANIA?

I ostatnie zastosowanie, które mi przyszło na myśl to… niestety zastąpienie rozwiązań, nad którymi zapewne część beneficjentów pracowało w ramach projektów UE. Czyli narzędzie stworzone w Twoim projekcie UE może być zbędne biznesowo, bo jest ChatGPT. Albo z kolei jego część. Te projekty to kwoty niskie w porównaniu do budżetu OpenAI. Jednak może to być szansa na to, aby… z oczywistych względów rynkowych nie musieć później trzymać się zapisów okresu trwałości…

CIEKAWOSTKA

A wiedziałeś, że można stworzyć sztukę używając sztucznej inteligencji? Np. subskrybenci wersji płatnej Adobe mogą testować Adobe Firefly czyli narzędzia, które wygeneruje obraz wg wytycznych, jakie mu podasz… Pomijam już używanie ChatGPT w sztuce np. w scenariuszach, marketingu itd. O AI i sztuce możesz posłuchać w rozmowie dr Tomasza Rożka z Mateuszem Chrobokiem tutaj.

Podsumowanie

Zastosowań ChatGPT jest wiele. W sumie może on nam znacznie przyspieszyć pracę. Niestety uczy się na podstawie zasobu wiedzy dostępnej w Internecie. To oznacza jedno. Jeśli jesteś z branży, gdzie wiedza jest chowana a nie ujawniana od tak, musisz trochę poczekać na właściwe odpowiedzi. Albo przynajmniej zbliżone do prawdy.

Ja jestem żywym przykładem tego, że jeśli próbuję wykorzystać ChatGPT do pisania chociaż części artykułu, to nie da rady tak tego puścić… Uwierz mi, nie ma szansy, bo treści o rozliczaniu i zarządzaniu dotacją to wiedza tajemna? 😉 Z innej strony, może to moje pytania nie są na tyle skonkretyzowane, by otrzymać odpowiedź mnie zadowalającą? Może jedno i drugie… Chociaż im bardziej sprecyzuję pytanie, tym większy miszmasz z tego wychodzi a usystematyzowana wiedza z tego z pewnością nie jest…

Dlatego nie obawiaj się! Moje artykuły pisze człowiek z krwi i kości – czyli ja (dlatego pojawiają się czasem rzadziej, a czasem częściej, bo zwykle natchnieniem jest moja operacyjna praca na „żywych problemach” i próbach ich rozwiązania).

Masz pomysł na kolejny artykuł? Napisz do mnie na maila justyna@sohaus.pl

Może cię także zainteresować:

Bądź na bieżąco z poradami na temat rozliczania dotacji.

Zapisz się do naszego newslettera!

O autorze:

Justyna Pieńko

Jako były wieloletni pracownik Narodowego Centrum Badań i Rozwoju od ponad dziesięciu lat zajmuję się projektami finansowanymi z UE z różnych źródeł. W swojej pracy etatowej rozliczałam projekty zarówno z POIG jak i POKL, POIR, 6PR i 7PR, H2020, projekty krajowe, np. celowe, PBS, PBR, międzynarodowe, Eureka!, Eurostars, umowy dwustronne, wielostronne. Były wśród nich zarówno te, które rozliczałam jako opiekun projektu jak również takie, którymi NCBR był koordynatorem czy partnerem. Koordynowałam również projekty finansowane z PARP, LAWR i RIF Mazowsze, Łódź – tym razem już od strony beneficjenta. Zetknięcie tych dwóch światów a także moje właściwe podejście do tzw. „klienta” owocuje w prawidłowo rozliczonych projektach.

Shopping Cart
Scroll to Top