Case study:

Ratowanie zagrożonych dotacji – niejednoznacznie przeprowadzone postępowanie ofertowe w bazie konkurencyjności

Różnie bywa przy realizacji projektu, a wiele sytuacji nie da się przewidzieć. Z jednej strony oddajesz swój projekt w ręce profesjonalisty, który ma być dofinansowany. Teoretycznie masz z głowy instytucję typu PARP, NCBR czy inną regionalną. Z drugiej strony nagle urywa się kontakt z profesjonalistą, a Ty zostajesz sam. Dokładnie sam z machiną biurokracji i mnóstwem pytań, co i jak masz zrobić?

Na ratunek wtedy wkraczamy my 😊

Krok 1

Zbadanie stanu rzeczy na dziś. Przeanalizowanie, czy da się wybrnąć z pewnych już poczynionych działań. Takim przykładem było wprowadzenie do zapytania zapisów budzących wątpliwość zasadności ich zastosowania.

Opis sytuacji – zamówienie na prawie 0,5 mln zł dofinansowania sporządzone w sposób budzący wątpliwość. Tu akurat kwestia dotyczyła miejsca składania ofert z wykluczeniem bazy konkurencyjności i maili. Narzucenie na zapytanie korekty powoduje oczywiście utratę dofinansowania w określonej części. Zamówienie obejmowało działania podzielone na części. Możliwe do rozliczenia było jedno działanie.

Krok 2

Sprawdzenie i wyczucie jaki jest opiekun projektu i jak podchodzi do kwestii długiego braku kontaktu (opiekun to też człowiek 😊). Ratunek również zależy od niego.

Krok 3

Kto nie ryzykuje, ten nie ma 😊 Zapytanie poszło do opiekuna i oczywiście wzbudziło wątpliwość. Jednakże są pewne zapisy kodeksu cywilnego, których przytoczenie pozwoliło na uznanie tychże niepewnych zapisów.

DZIĘKI AKCJI RATUNKOWEJ UNIKNĘLIŚMY KOREKTY FINANSOWEJ!

Konkluzja

Bardzo ważnym aspektem dla właściciela dotacji (niezależnie czy to osoba fizyczna, czy podmiot) jest posiadanie dostępu do systemu SL2014 (lub CST w Nowej Perspektywie na lata 2021-2027). Inną sprawą jest jego obsługa lub po prostu posiadanie chociaż trochę czasu na sprawdzenie, jaka wiadomość przychodzi w tym systemie. Instrukcję obsługi systemu znajdziesz jako Centralny system teleinformatyczny SL2014 – Podręcznik Beneficjenta.

Na co warto zwrócić uwagę, aby takie sytuacje jak wyżej nie występowały znajdziesz w artykule 5 rad dotyczących zarządzania dofinansowaniem.

Udostępnij
Jeżeli zdobyta wiedza jest dla Ciebie pomocna,
udostępnij ten artykuł, aby i inni mogli z niej skorzystać.