Ratowanie zagrożonych dotacji – niejednoznacznie przeprowadzone postępowanie ofertowe w bazie konkurencyjności

Różnie bywa przy realizacji projektu, a wiele sytuacji nie da się przewidzieć. Z jednej strony oddajesz swój projekt w ręce profesjonalisty, który ma być dofinansowany. Teoretycznie masz z głowy instytucję typu PARP, NCBR czy inną regionalną. Z drugiej strony nagle urywa się kontakt z profesjonalistą, a Ty zostajesz sam. Dokładnie sam z machiną biurokracji i mnóstwem pytań, co i jak masz zrobić?

Na ratunek wtedy wkraczamy my 😊

Krok 1

Zbadanie stanu rzeczy na dziś. Przeanalizowanie, czy da się wybrnąć z pewnych już poczynionych działań. Takim przykładem było wprowadzenie do zapytania zapisów budzących wątpliwość zasadności ich zastosowania.

Opis sytuacji – zamówienie na prawie 0,5 mln zł dofinansowania sporządzone w sposób budzący wątpliwość. Tu akurat kwestia dotyczyła miejsca składania ofert z wykluczeniem bazy konkurencyjności i maili. Narzucenie na zapytanie korekty powoduje oczywiście utratę dofinansowania w określonej części. Zamówienie obejmowało działania podzielone na części. Możliwe do rozliczenia było jedno działanie.

Krok 2

Sprawdzenie i wyczucie jaki jest opiekun projektu i jak podchodzi do kwestii długiego braku kontaktu (opiekun to też człowiek 😊). Ratunek również zależy od niego.

Krok 3

Kto nie ryzykuje, ten nie ma 😊 Zapytanie poszło do opiekuna i oczywiście wzbudziło wątpliwość. Jednakże są pewne zapisy kodeksu cywilnego, których przytoczenie pozwoliło na uznanie tychże niepewnych zapisów.

DZIĘKI AKCJI RATUNKOWEJ UNIKNĘLIŚMY KOREKTY FINANSOWEJ!

Konkluzja

Bardzo ważnym aspektem dla właściciela dotacji (niezależnie czy to osoba fizyczna, czy podmiot) jest posiadanie dostępu do systemu SL2014 (lub CST w Nowej Perspektywie na lata 2021-2027). Inną sprawą jest jego obsługa lub po prostu posiadanie chociaż trochę czasu na sprawdzenie, jaka wiadomość przychodzi w tym systemie. Instrukcję obsługi systemu znajdziesz jako Centralny system teleinformatyczny SL2014 – Podręcznik Beneficjenta.

Na co warto zwrócić uwagę, aby takie sytuacje jak wyżej nie występowały znajdziesz w artykule 5 rad dotyczących zarządzania dofinansowaniem.

Bądź na bieżąco z poradami na temat rozliczania dotacji.

Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisując się do usługi Newsletter potwierdzam, że wyrażam zgodę na otrzymanie informacji handlowej od Sohaus Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, a zwłaszcza za pośrednictwem podanego przeze mnie adresu e-mail.

Rejestrując się w serwisie wyrażam zgodę na używanie przez Sohaus Sp. z o.o. środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych w celu przesyłania mi informacji handlowych oraz prowadzenia marketingu przez Sohaus Sp. z o.o., Moja zgoda obejmuje numery telefonów i adresy e-mail wykorzystywane podczas korzystania z usług Sohaus Sp. z o.o., wyrażoną zgodę można wycofać zgłaszając nam takie żądanie.

Informacje o sposobach przetwarzania danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

O autorze:

Justyna Pieńko

Jako były wieloletni pracownik Narodowego Centrum Badań i Rozwoju od ponad dziesięciu lat zajmuję się projektami finansowanymi z UE z różnych źródeł. W swojej pracy etatowej rozliczałam projekty zarówno z POIG jak i POKL, POIR, 6PR i 7PR, H2020, projekty krajowe, np. celowe, PBS, PBR, międzynarodowe, Eureka!, Eurostars, umowy dwustronne, wielostronne. Były wśród nich zarówno te, które rozliczałam jako opiekun projektu jak również takie, którymi NCBR był koordynatorem czy partnerem. Koordynowałam również projekty finansowane z PARP, LAWR i RIF Mazowsze, Łódź – tym razem już od strony beneficjenta. Zetknięcie tych dwóch światów a także moje właściwe podejście do tzw. „klienta” owocuje w prawidłowo rozliczonych projektach.

Shopping Cart
Scroll to Top