Ratowanie zagrożonych dotacji – Jak uratować koszty pośrednie zmieniając formę rozliczenia z wykonawcą?

Czasem planowanie danego kosztu na etapie wnioskowania jest zagwozdką, np. prace badawcze wykonywane przez osobę fizyczną czy przez firmę? Na tym etapie pytanie jest o tyle ważne, że decyduje o wpisaniu kosztu do danej kategorii. Takie informacje możemy znaleźć w Przewodniku kwalifikowalności. Jego zapisy decydują o przynależności kosztu do danej kategorii, czyli nie fakt, że działania są wykonane – niezależnie czy na umowę zlecenie, o dzieło czy jako rozliczenie z firmą odprowadzającą VAT. Jednak na etapie realizacji projektu może się okazać, że nie da się inaczej rozliczyć z daną osobą. Zamiast umowy zlecenie jako tej pierwotnie planowanej, będzie faktura. Tak często mamy do czynienia w przypadku przekazywania osobom zewnętrznym wykonanie czegoś, co było zaplanowane na podstawie umowy zlecenie.

Napotkany problem odnosił się do faktu, że podczas zmiany kategorii z wynagrodzeń na podwykonawstwo traciliśmy koszty pośrednie, które kolokwialnie nazywamy „pieniędzmi na ulicy”. Warto mieć świadomość, że im więcej kosztów z kategorii, które generują koszty pośrednie, tym więcej tych pieniędzy dotacyjnych można wziąć. Oczywiście jest pewien limit, który wynika z umowy.

Taki przypadek mieliśmy u jednego z naszych klientów. W jaki sposób rozwiązaliśmy tę sytuację bez zmiany całkowitej kwoty dofinansowania, aby uniknąć utraty funduszy? Pobawiliśmy się w pewien algorytm wyjaśniania, dlaczego tak a nie inaczej – oczywiście z określoną drogą dedukcji. O tym niżej.

Na początku przyjrzeliśmy się dokładnie temu co ma robić osoba na umowę zlecenie (plan pierwotny). Kontekst – czy wpisuje się w działania stricte merytoryczno-badawcze czy raczej doradcze. Wyszło, że raczej są to działania doradcze. Używamy słowa „raczej”, bo urzędnik może nie być w stanie zakwestionować tego, że my określimy, że są to działania doradcze bezpośrednie a nie badawcze. Osobą kompetentną w tej sprawie byłby ekspert.

Drugim krokiem było przyjrzenie się definicji kosztu z kategorii wynagrodzeń i skonfrontowanie tego z wynikami kroku pierwszego. Skoro jest to usługa doradcza bezpośrednia to czy wpisuje się w definicję podwykonawstwa (E)? Z zasady nie, a więc trafia ona do worka pozostałych kosztów bezpośrednich. Ten koszt to koszty operacyjne (Op).

Opierając się na cytowaniu definicji, jej interpretacji poprzez dedukcję udowodniliśmy, że koszt doradztwa mieści się w Op a niekoniecznie w E, a zatem będą od niego koszty pośrednie.

Bądź na bieżąco z poradami na temat rozliczania dotacji.

Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisując się do usługi Newsletter potwierdzam, że wyrażam zgodę na otrzymanie informacji handlowej od Sohaus Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, a zwłaszcza za pośrednictwem podanego przeze mnie adresu e-mail.

Rejestrując się w serwisie wyrażam zgodę na używanie przez Sohaus Sp. z o.o. środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych w celu przesyłania mi informacji handlowych oraz prowadzenia marketingu przez Sohaus Sp. z o.o., Moja zgoda obejmuje numery telefonów i adresy e-mail wykorzystywane podczas korzystania z usług Sohaus Sp. z o.o., wyrażoną zgodę można wycofać zgłaszając nam takie żądanie.

Informacje o sposobach przetwarzania danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

O autorze:

Justyna Pieńko

Jako były wieloletni pracownik Narodowego Centrum Badań i Rozwoju od ponad dziesięciu lat zajmuję się projektami finansowanymi z UE z różnych źródeł. W swojej pracy etatowej rozliczałam projekty zarówno z POIG jak i POKL, POIR, 6PR i 7PR, H2020, projekty krajowe, np. celowe, PBS, PBR, międzynarodowe, Eureka!, Eurostars, umowy dwustronne, wielostronne. Były wśród nich zarówno te, które rozliczałam jako opiekun projektu jak również takie, którymi NCBR był koordynatorem czy partnerem. Koordynowałam również projekty finansowane z PARP, LAWR i RIF Mazowsze, Łódź – tym razem już od strony beneficjenta. Zetknięcie tych dwóch światów a także moje właściwe podejście do tzw. „klienta” owocuje w prawidłowo rozliczonych projektach.

Shopping Cart
Scroll to Top