Ratowanie zagrożonych dotacji – zerwanie współpracy przez wykonawcę

Jedna z kolejnych sytuacji, jaka może wyniknąć zwłaszcza w dobie wysokiej inflacji czy niepewności na rynkach dostaw, to zerwanie współpracy przez wykonawcę. Nie masz wyjścia, jak przyjąć to do wiadomości (pomijając kwestie potencjalnych kar – lub ich brak), ale co z dofinansowaniem w takim wypadku? Jak to zrobić, żeby realizacja projektu szła dalej?

Wtedy do działania wkraczamy my 😊

Krok 1

Zbadanie dokumentacji dotychczasowej, np. czy nie ma uchybień/nieprawidłowości w samym zapytaniu ofertowym.

Opis sytuacji – zamówienie na prawie 1 mln zł dofinansowania. Zerwanie współpracy powoduje przestój w jego realizacji, zwłaszcza, że ten sam wykonawca zna już specyfikę działań w projekcie. To duże ryzyko. Z drugiej strony nowy wykonawca musi dowiedzieć się tego, co było zrobione do tej pory. Nie zawsze jesteśmy skłonni takie rzeczy przekazywać. Zwłaszcza w przypadku, gdy pierwsze już wykonane działanie powinno zostać objęte tajemnicą przedsiębiorstwa. Z innej strony ciężko jest nowemu wykonawcy wejść w coś, co już jest rozgrzebane, a to generuje dodatkowe koszty.

Krok 2

Sprawdzenie i wyczucie jaki jest opiekun projektu i jak podchodzi do kwestii zerwania umowy przez wykonawcę.

Krok 3

Oficjalne zakończenie współpracy z wykonawcą jak również przeprowadzenie dodatkowego zapytania ofertowego na wykonanie pozostałych działań. Problem – konieczność upublicznienia części dokumentacji, która może być tajemnicą przedsiębiorstwa. Rozwiązanie – udostępnienie za NDA lub udostępnienie jedynie wyciągu z takiego dokumentu. Ryzyko jest zawsze. Kwestia wyważenia, na ile opłaca się dalej brnąć w jego dofinansowanie.

Krok 4

Dokonanie odpowiednich zmian w umowie po uzgodnieniu z opiekunem projektu (tak, aby od razu dostać zgodę 😉).

Konkluzja

Gdyby nie było zapisów w umowie czy zapytaniu o możliwości zerwania współpracy, można powołać się na zapisy kodeksu cywilnego. Kwestia kar zależna jest od tego, czy w przyszłości nadal chcemy współpracować z tą firmą. Z kolei dalsza realizacja przedmiotu zamówienia musi być przeanalizowana na nowo z uwzględnieniem tego, co zakrywamy a co pozostawiamy do ogólnego wglądu (bo tak działa baza konkurencyjności). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zamówieniach, zerknij do artykułu Zamówienia w projekcie UE. A o samej tajemnicy przedsiębiorstwa poczytasz tutaj.

Bądź na bieżąco z poradami na temat rozliczania dotacji.

Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisując się do usługi Newsletter potwierdzam, że wyrażam zgodę na otrzymanie informacji handlowej od Sohaus Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, a zwłaszcza za pośrednictwem podanego przeze mnie adresu e-mail.

Rejestrując się w serwisie wyrażam zgodę na używanie przez Sohaus Sp. z o.o. środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych w celu przesyłania mi informacji handlowych oraz prowadzenia marketingu przez Sohaus Sp. z o.o., Moja zgoda obejmuje numery telefonów i adresy e-mail wykorzystywane podczas korzystania z usług Sohaus Sp. z o.o., wyrażoną zgodę można wycofać zgłaszając nam takie żądanie.

Informacje o sposobach przetwarzania danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

O autorze:

Justyna Pieńko

Jako były wieloletni pracownik Narodowego Centrum Badań i Rozwoju od ponad dziesięciu lat zajmuję się projektami finansowanymi z UE z różnych źródeł. W swojej pracy etatowej rozliczałam projekty zarówno z POIG jak i POKL, POIR, 6PR i 7PR, H2020, projekty krajowe, np. celowe, PBS, PBR, międzynarodowe, Eureka!, Eurostars, umowy dwustronne, wielostronne. Były wśród nich zarówno te, które rozliczałam jako opiekun projektu jak również takie, którymi NCBR był koordynatorem czy partnerem. Koordynowałam również projekty finansowane z PARP, LAWR i RIF Mazowsze, Łódź – tym razem już od strony beneficjenta. Zetknięcie tych dwóch światów a także moje właściwe podejście do tzw. „klienta” owocuje w prawidłowo rozliczonych projektach.

Shopping Cart
Scroll to Top