Każdy projekt kończy się jakimś rezultatem. W zależności od rodzaju projektu, to, co powstanie można podzielić na środki trwałe czy wartości niematerialne i prawne. Po co je wyceniamy? Przeczytasz o tym w poniższym artykule.
REZULTAT PROJEKTU
Rezultat projektu to coś, co stworzysz w projekcie. To mierzalny efekt Twojego projektu. Wpisałeś go w cel projektu. Nie każdy wskaźnik to rezultat w rozumieniu samego celu projektu. Rezultatów może być wiele, np. zatrudnienie i utrzymanie zatrudnienia mierzona w EPC czy chociażby zawarcie umów z kontrahentami w danej ilości. Skupię się teraz na rezultacie w postaci właśnie „wytworu” projektu. Np. w ramach projektu chcesz stworzyć oprogramowanie albo technologię lub wyprodukować maszynę, która pozwoli produkować coś dla klientów docelowych. Czyli najczęściej to, co wytworzysz to środek trwały lub wartość niematerialna i prawna. Oczywiście mówię o projektach tzw. twardych (inne niż szkoleniowe, edukacyjne 😉). Dlatego wytwór projektu dzieli się właśnie na środek trwały czy wartość niematerialną i prawną. Rezultat projektu szkoleniowego to zupełnie inna bajka…

W projekcie UE mogą wystąpić obydwie opcje: zakup czy sprzedaż (w sumie jeszcze trzecia – wytworzenie, o której była mowa wyżej). Tu skupię się na kupnie maszyny, która będzie wypluwać określone ciastka i transportować je w procesie produkcji do pieca. Ta właśnie maszyna specjalistyczna nadal jest Twoim rezultatem projektu. Dążę do tego, by określić jej „wartość”. Jakkolwiek by ją nie nazwać – a znasz już czym jest wartość początkowa w przypadku jej wytworzenia.
POWÓD WYCENY
Wycenę robi się w celu poznania wartości danego środka trwałego czy wartości niematerialnej i prawnej niezależnie od tego, co jest ostatecznym jej powodem – np. coś trzeba wpisać do ksiąg rachunkowych 😉 Inaczej fiskus Ciebie ścignie… Albo masz starą maszynę i zamiast ją zezłomować, chcesz ją sprzedać. Albo tworzyć wynalazek i nie wiesz, ile za niego zaproponować potencjalnemu kupcowi. Jeszcze inny przykład – opracowałeś technologię wytwarzania danego produktu i nie wiesz za ile możesz to sprzedać. Albo po prostu masz nabywcę, który proponuje daną cenę a Ty chcesz ją sprawdzić, czy nie jest za niska, czy może widełki powinny być zupełnie inne.
Kiedy jeszcze? Jak wspomniałam – gdy chcemy zakupić albo sprzedać coś takiego – albo chociażby w celach kredytowych, zawrzeć umowę leasingową czy dla księgowości.
Przeczytaj najpierw o wycenie środków trwałych.
Potem o wycenie wartości niematerialnych i prawnych.
Żadna z metod tak do końca może nie odzwierciedlać tego, co chcesz osiągnąć. Dlatego też w praktyce zamiennie stosuje się wszystkie metody – dla porównania. Tak czy siak warto znać wartość jakkolwiek nie byłaby liczona i wybrać tą, która będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Na tej podstawie zaczniesz negocjacje z nabywcą. A jeśli nie, ustalisz cenę według własnego uznania.
Życzę powodzenia w spieniężaniu rezultatu projektu inwestycyjnego jakikolwiek by on nie był!
Artykuł powstał przy współpracy z Moniką Wągiel.