Wycena rezultatu w projektach UE

Opublikowano: 2023-01-10 / Ostatnia aktualizacja: 2023-08-11

Każdy projekt kończy się jakimś rezultatem. W zależności od rodzaju projektu, to, co powstanie można podzielić na środki trwałe czy wartości niematerialne i prawne. Po co je wyceniamy? Przeczytasz o tym w poniższym artykule.

REZULTAT PROJEKTU

Rezultat projektu to coś, co stworzysz w projekcie. To mierzalny efekt Twojego projektu. Wpisałeś go w cel projektu. Nie każdy wskaźnik to rezultat w rozumieniu samego celu projektu. Rezultatów może być wiele, np. zatrudnienie i utrzymanie zatrudnienia mierzona w EPC czy chociażby zawarcie umów z kontrahentami w danej ilości. Skupię się teraz na rezultacie w postaci właśnie „wytworu” projektu. Np. w ramach projektu chcesz stworzyć oprogramowanie albo technologię lub wyprodukować maszynę, która pozwoli produkować coś dla klientów docelowych. Czyli najczęściej to, co wytworzysz to środek trwały lub wartość niematerialna i prawna. Oczywiście mówię o projektach tzw. twardych (inne niż szkoleniowe, edukacyjne 😉). Dlatego wytwór projektu dzieli się właśnie na środek trwały czy wartość niematerialną i prawną. Rezultat projektu szkoleniowego to zupełnie inna bajka…

W projekcie UE mogą wystąpić obydwie opcje: zakup czy sprzedaż (w sumie jeszcze trzecia – wytworzenie, o której była mowa wyżej). Tu skupię się na kupnie maszyny, która będzie wypluwać określone ciastka i transportować je w procesie produkcji do pieca. Ta właśnie maszyna specjalistyczna nadal jest Twoim rezultatem projektu. Dążę do tego, by określić jej „wartość”. Jakkolwiek by ją nie nazwać – a znasz już czym jest wartość początkowa w przypadku jej wytworzenia.

POWÓD WYCENY

Wycenę robi się w celu poznania wartości danego środka trwałego czy wartości niematerialnej i prawnej niezależnie od tego, co jest ostatecznym jej powodem – np. coś trzeba wpisać do ksiąg rachunkowych 😉 Inaczej fiskus Ciebie ścignie… Albo masz starą maszynę i zamiast ją zezłomować, chcesz ją sprzedać. Albo tworzyć wynalazek i nie wiesz, ile za niego zaproponować potencjalnemu kupcowi. Jeszcze inny przykład – opracowałeś technologię wytwarzania danego produktu i nie wiesz za ile możesz to sprzedać. Albo po prostu masz nabywcę, który proponuje daną cenę a Ty chcesz ją sprawdzić, czy nie jest za niska, czy może widełki powinny być zupełnie inne.

Kiedy jeszcze? Jak wspomniałam – gdy chcemy zakupić albo sprzedać coś takiego – albo chociażby w celach kredytowych, zawrzeć umowę leasingową czy dla księgowości.

Przeczytaj najpierw o wycenie środków trwałych.

Potem o wycenie wartości niematerialnych i prawnych.

Żadna z metod tak do końca może nie odzwierciedlać tego, co chcesz osiągnąć. Dlatego też w praktyce zamiennie stosuje się wszystkie metody – dla porównania. Tak czy siak warto znać wartość jakkolwiek nie byłaby liczona i wybrać tą, która będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Na tej podstawie zaczniesz negocjacje z nabywcą. A jeśli nie, ustalisz cenę według własnego uznania.

Życzę powodzenia w spieniężaniu rezultatu projektu inwestycyjnego jakikolwiek by on nie był!

Artykuł powstał przy współpracy z Moniką Wągiel.

Może cię także zainteresować:

Bądź na bieżąco z poradami na temat rozliczania dotacji.

Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisując się do usługi Newsletter potwierdzam, że wyrażam zgodę na otrzymanie informacji handlowej od Sohaus Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, a zwłaszcza za pośrednictwem podanego przeze mnie adresu e-mail.

Rejestrując się w serwisie wyrażam zgodę na używanie przez Sohaus Sp. z o.o. środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych w celu przesyłania mi informacji handlowych oraz prowadzenia marketingu przez Sohaus Sp. z o.o., Moja zgoda obejmuje numery telefonów i adresy e-mail wykorzystywane podczas korzystania z usług Sohaus Sp. z o.o., wyrażoną zgodę można wycofać zgłaszając nam takie żądanie.

Informacje o sposobach przetwarzania danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

O autorze:

Justyna Pieńko

Jako były wieloletni pracownik Narodowego Centrum Badań i Rozwoju od ponad dziesięciu lat zajmuję się projektami finansowanymi z UE z różnych źródeł. W swojej pracy etatowej rozliczałam projekty zarówno z POIG jak i POKL, POIR, 6PR i 7PR, H2020, projekty krajowe, np. celowe, PBS, PBR, międzynarodowe, Eureka!, Eurostars, umowy dwustronne, wielostronne. Były wśród nich zarówno te, które rozliczałam jako opiekun projektu jak również takie, którymi NCBR był koordynatorem czy partnerem. Koordynowałam również projekty finansowane z PARP, LAWR i RIF Mazowsze, Łódź – tym razem już od strony beneficjenta. Zetknięcie tych dwóch światów a także moje właściwe podejście do tzw. „klienta” owocuje w prawidłowo rozliczonych projektach.

Shopping Cart
Scroll to Top