Udogodnienia w projektach POIR w NCBR

Opublikowano: 2022-08-22 / Ostatnia aktualizacja: 2023-08-11

W dniu 8 sierpnia 2022 r. na stronie NCBR pojawiła się informacja o planowanych udogodnieniach dla beneficjentów POIR. Czy analizowałeś zapisy tego komunikatu? Zapoznaj się teraz z nimi! Te ułatwienia z punktu widzenia beneficjenta są bardzo dobrym krokiem w kierunku usprawnień w realizacji projektu. Zagrożeń jest bardzo mało, a szanse są ogromne.

Udogodnienia – dla kogo?

Dla wszystkich beneficjentów realizujących projekty w NCBR w ramach z rozpoczynającym się numerem umowy POIR.01.… i POIR.04…. (czyli oś I i IV POIR) z wyłączeniem umów z numerami POIR.01.03.01 i POR.01.03.02 czyli poddziałanie 1.3.1 i 1.3.2. Co najlepsze – są dla projektów trwających (czyli te, które jeszcze nie dostały ostatniej płatności tytułem wniosku końcowego) i te pozostające w okresie trwałości.

Uproszczenia – raporty merytoryczne itp.

Zapoznaj się z tabelą wypełnioną na podstawie komunikatu NCBR albo przeczytaj tabelę niżej.

Udogodnienia w zakresie zmian w projekcie NCBR

A tu najlepsza część udogodnień. Zmiany dotychczas oceniane przez eksperta już do niego nie trafią. Wystarczy oświadczenie, że proponowana zmiana nie wpływa na zmianę budżetu i nie potrzebna nam jest żadna zgoda. Zmiany w budżecie można dokonać na podstawie innych zapisów, np. dozwolonych przesunięć. Zapoznaj się z tabelą poniżej!

Podsumowanie i wnioski

Reasumując udogodnienia spowodują sprawną pracę nad projektem. Zagrożeń prawie nie ma, chyba że ukrywa się zmiany czy brak możliwości osiągnięcia zakładanych wyników, wskaźników czy parametrów. Tak czy siak czekamy na aneksy horyzontalne w zakresie tych zmian. Dopiero wtedy można z tych udogodnień korzystać. Warto szybko podpisać taki aneks 😊

Ciekawostka!

Czy wiedziałeś, że w Hiszpanii do obsługi projektów unijnych zatrudnionych jest przeciętnie 16 osób w całym kraju? Dają kasę beneficjentom a oni potem są rozliczani z wyniku całościowego. Dalej już nie wnikają, czy była faktura, czy jest opisana itd. 😊

Kto wie, może z czasem takie podejście zawita i w Polsce…

Koniecznie przeczytaj także:

Jeśli chcesz przeczytać o tym, co sprawia, że projekt kończy się sukcesem, wejdź tu.

Może cię także zainteresować:

Bądź na bieżąco z poradami na temat rozliczania dotacji.

Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisując się do usługi Newsletter potwierdzam, że wyrażam zgodę na otrzymanie informacji handlowej od Sohaus Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, a zwłaszcza za pośrednictwem podanego przeze mnie adresu e-mail.

Rejestrując się w serwisie wyrażam zgodę na używanie przez Sohaus Sp. z o.o. środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych w celu przesyłania mi informacji handlowych oraz prowadzenia marketingu przez Sohaus Sp. z o.o., Moja zgoda obejmuje numery telefonów i adresy e-mail wykorzystywane podczas korzystania z usług Sohaus Sp. z o.o., wyrażoną zgodę można wycofać zgłaszając nam takie żądanie.

Informacje o sposobach przetwarzania danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

O autorze:

Justyna Pieńko

Jako były wieloletni pracownik Narodowego Centrum Badań i Rozwoju od ponad dziesięciu lat zajmuję się projektami finansowanymi z UE z różnych źródeł. W swojej pracy etatowej rozliczałam projekty zarówno z POIG jak i POKL, POIR, 6PR i 7PR, H2020, projekty krajowe, np. celowe, PBS, PBR, międzynarodowe, Eureka!, Eurostars, umowy dwustronne, wielostronne. Były wśród nich zarówno te, które rozliczałam jako opiekun projektu jak również takie, którymi NCBR był koordynatorem czy partnerem. Koordynowałam również projekty finansowane z PARP, LAWR i RIF Mazowsze, Łódź – tym razem już od strony beneficjenta. Zetknięcie tych dwóch światów a także moje właściwe podejście do tzw. „klienta” owocuje w prawidłowo rozliczonych projektach.

Shopping Cart
Scroll to Top