Środek trwały w projekcie UE

Opublikowano: 2020-12-08 / Ostatnia aktualizacja: 2023-08-11

Do pewnych działań projektowych wymagane jest posiadanie odpowiedniego sprzętu (środka trwałego). Czasem mamy go na stanie, a czasem warto go nabyć – lub może wynająć? Jeśli znamy odpowiedzi na następujące pytania:

  • jaki sprzęt wymaga użycia w projekcie?
  • w jakim stopniu?
  • i przez jaki czas?

to możemy zacząć analizować następujące możliwości.

Leasing

Leasing (operacyjny, finansowy, zwrotny) to dla nabywcy bezpieczna forma nabycia środka trwałego – niezależnie od jego formy. W kontekście płynności finansowej leasing jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Ponadto ważne jest, iż kosztem kwalifikowalnym jest rata kapitałowa (a nie odsetki).

To z kolei jest różnie interpretowane przez Instytucję Finansującą. Z reguły ratą kapitałową jest nawet opłata początkowa, gdyż jest to część kapitału wpłacana na początek okresu leasingowego. Tą część można optymalizować w zależności od sytuacji budżetowej projektu. Oczywiście pod warunkiem, że leasing nie będzie trwać dłużej niż okres realizacji projektu.

Zważajmy jednak na fakt, że wykorzystanie środka trwałego poprzez taką formę wymaga zachowania zasad 6.5 Wytycznych Kwalifikowalności Kosztów. W przypadku już posiadanego leasingu, który uwzględniamy we wniosku o dofinansowanie, musimy udowodnić dochowanie tych procedur. To podejście ma prawo wydawać się absurdalne. Pamiętajmy jednak, że koszt taki odnosi się przecież do środków publicznych, które wydawać trzeba zgodnie z Wytycznymi.

Wynajem

Forma ta może okazać się łatwiejsza i tańsza niż leasing. Z jednej strony omijamy „pośrednika-finansującego”. Z drugiej zaś nie każdy sprzedający chce wynająć sprzęt, mając na uwadze przepływ finansowy z przychodów. W tym wypadku nie stajemy się właścicielem sprzętu, tylko oddajemy go – po określonym czasie. Warto pamiętać, że ta forma prawna użytkowania sprzętu wymaga również przestrzegania zapisów punktu 6.5 Wytycznych Kwalifikowalności Kosztów.

Amortyzacja

Amortyzacja to „najbezpieczniejsza” forma przedstawiania kosztu w przypadku chęci nabycia środka trwałego. Jest wykluczona ze stosowania zapisów 6.5.1 i 6.5.2 Wytycznych Kwalifikowalności Kosztów. Oznacza to, że sprzęt amortyzowany możemy wybrać:

  • po pasującej nam cenie
  • na warunkach jakie nam odpowiadają (np. gwarancja, serwisowanie).

We wnioskach o płatność przedstawiać będziemy comiesięczną amortyzację. Niestety, przepływ pieniężny za każdy miesiąc użytkowania śr.trwałego (od zapłaty początkowej do refundacji) może nie być zadowalający. Mimo to, forma ta pozwala na „bezpieczne” nabycie sprzętu bez wątpliwości, czy wydatek zostanie uznany za kwalifikowalny.

Zakup*

Tej możliwości co do zasady nie ma. Zakupu maszyny w całości nie można wpisać do kosztu kwalifikowalnego. Zwrotu dofinansowania nie dostaniemy od razu. Wyjątek stanowi sytuacja, w której wartość środka trwałego nie przewyższa 10 000,00 zł. Wówczas taki środek można amortyzować jednorazowo (czyli 100% – w całości to koszt danego miesiąca).

Przykład. Gdy myślimy o zakupie i jego dofinansowaniu chodzi nam o sytuację, w której sprzęt kupuję dziś za kwotę 100 000,00 zł, a za miesiąc wpływa refundacja 80 000,00 zł. Taki scenariusz jest zarezerwowany dla innych projektów (finansowanych z dotacji celowej czyli z budżetu państwa). W dodatku jest on możliwy jedynie dla jednostek sektora publicznego.

Maszynę o wartości wyższej niż 10 000,00 zł możemy sfinansować w całości przez okres realizacji projektu. Oczywiście pod pewnym warunkiem – jeśli nabycie środka trwałego i okres całej jego amortyzacji mieści się w okresie realizacji projektu. Zatem mamy do czynienia z sytuacją, w której np. projekt trwa 3 lata i zakup maszyny nastąpił w trzecim miesiącu jego realizacji. Amortyzacja rozpoczyna się od czwartego miesiąca realizacji i trwa równo dwa lata. W porównaniu do zakupu – przepływ pieniężny z refundacji w tym przypadku rozłoży się w czasie. Refundacja będzie zatem dokonywana na podstawie comiesięcznej amortyzacji.

Co wybrać w takim razie?

Decyzja która forma jest odpowiednia dla potrzeb projektu UE zależy od nas. Warto pamiętać, że zawsze można zawnioskować o zmianę formy wykorzystania sprzętu w projekcie na takie, które nam bardziej odpowiada. W tym celu powinniśmy to odpowiednio uzasadnić. Najlepszymi argumentami są

  • lepszy stosunek efektów do nakładu
  • czy inne ważne aspekty, np. płynność finansowa projektu.

Koniecznie przeczytaj także:

Środek trwały – wycena

Może cię także zainteresować:

Bądź na bieżąco z poradami na temat rozliczania dotacji.

Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisując się do usługi Newsletter potwierdzam, że wyrażam zgodę na otrzymanie informacji handlowej od Sohaus Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, a zwłaszcza za pośrednictwem podanego przeze mnie adresu e-mail.

Rejestrując się w serwisie wyrażam zgodę na używanie przez Sohaus Sp. z o.o. środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych w celu przesyłania mi informacji handlowych oraz prowadzenia marketingu przez Sohaus Sp. z o.o., Moja zgoda obejmuje numery telefonów i adresy e-mail wykorzystywane podczas korzystania z usług Sohaus Sp. z o.o., wyrażoną zgodę można wycofać zgłaszając nam takie żądanie.

Informacje o sposobach przetwarzania danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

O autorze:

Justyna Pieńko

Jako były wieloletni pracownik Narodowego Centrum Badań i Rozwoju od ponad dziesięciu lat zajmuję się projektami finansowanymi z UE z różnych źródeł. W swojej pracy etatowej rozliczałam projekty zarówno z POIG jak i POKL, POIR, 6PR i 7PR, H2020, projekty krajowe, np. celowe, PBS, PBR, międzynarodowe, Eureka!, Eurostars, umowy dwustronne, wielostronne. Były wśród nich zarówno te, które rozliczałam jako opiekun projektu jak również takie, którymi NCBR był koordynatorem czy partnerem. Koordynowałam również projekty finansowane z PARP, LAWR i RIF Mazowsze, Łódź – tym razem już od strony beneficjenta. Zetknięcie tych dwóch światów a także moje właściwe podejście do tzw. „klienta” owocuje w prawidłowo rozliczonych projektach.

Shopping Cart
Scroll to Top