Nie tylko w zarządzaniu finansowym projektów unijnych, ale także w każdej innej dziedzinie zarządzania – kluczowe jest dokonanie starannej analizy ryzyka. Problemy związane z realizacją projektów są wielokrotnie losowe, niespodziewane i wydawać się może, że w razie ich napotkania znajdujemy się w sytuacji bez wyjścia. Oczywiście sztuką jest wyłapać je jak najwcześniej, jednakże nie zawsze się tak da. Wspomniana sytuacja bez wyjścia tak naprawdę pozostaje taką, dopóki się nie spróbuje czegoś z nią zrobić. Prawie zawsze rozwiązanie jest w zasięgu ręki, kwestia tylko czy jest ono akceptowalne i optymalne w danym momencie. W poniższym artykule dowiesz się w jaki sposób oferujemy naszym klientom ratunek dotacji!

Pomożemy uratować Twoją dotację!
W trakcie realizacji projektu Beneficjent może nabrać wątpliwości odnośnie np.:
- sposobu rozliczania wydatków;
- poprawności wdrażanych procesów;
- sposobu realizacji procedur zakupowych;
- zasadności zrealizowanych działań.
Niejednokrotnie wątpliwości te dotyczą kwestii zgodności ww. działań z zawiłymi przepisami i Wytycznymi regulującymi rozliczanie projektów dofinansowanych. W niektórych przypadkach wynik kontroli pojedynczego wniosku o płatność jest w stanie zakwestionować dotychczasowe spojrzenie na realizację projektu. Wydawać się może, że to jest właśnie ta sytuacja bez wyjścia. Zazwyczaj jednak ryzyko utraty dotacji jest niewielkie, a problemy na etapie weryfikacji związane są z nieznacznymi błędami i nieścisłościami.
Jak my możemy pomóc?
Naszym rozwiązaniem na zaistniałe zagrożenie dotacji może być kompleksowy przegląd dokumentacji projektowej wraz z propozycją działań naprawczych, dzięki którym uratujemy Twoją dotację.
- Etap naprawy rozpoczynamy od weryfikacji dokumentów finansowych, pozostałych procedur powstałych w wyniku realizacji projektu i ich spójności z zapisami wniosku o dofinansowanie;
- Następnie dokonujemy starannej identyfikacji problemów i błędów;
- Analizę kończymy rekomendacją dalszych działań, bazując na wiedzy i długoletnim doświadczeniu.
- W komunikacji z Instytucją Finansującą niejednokrotnie wystosowaliśmy merytoryczne argumenty, dzięki którym wizja i intencje Beneficjenta zostały zrozumiane i uwzględnione.
Dzięki tym działaniom naprawczym unikniemy korekt finansowych i zminimalizujemy ewentualne nieprawidłowości!
Nasz punkt widzenia
Przyczyn wyżej wskazanych problemów możemy doszukiwać się na różnych płaszczyznach. Mogą być one przeróżne – od niewystarczającej wiedzy na temat zbiurokratyzowanych Wytycznych po nieumyślne wprowadzenie niedopuszczalnych zmian w projekcie. Dodatkowo uwzględnić należy najbliższy nam – czynnik ludzki – i idące za nim błędy, które wynikają z niedopatrzeń czy nawet użycia złego klawisza klawiatury.
Zarządzanie projektem powinno mieć na celu dostosowanie realizacji projektu do bieżących potrzeb Beneficjenta – z jednoczesnym zachowaniem wymogów obowiązujących Wytycznych i regulacji. W przeciwnym razie należy zadbać o zmniejszenie ryzyka strat związanych z niewywiązaniem się z tych wymogów.
Cały proces rozliczania projektu wymaga ciągłej gotowości, elastyczności czasowej, bieżącego monitorowania i analizy, obserwacji w nieco szerszym spektrum oraz szybkiego i dynamicznego reagowania. Takie podejście staramy się oferować naszym klientom.
Przeczytaj koniecznie:
Może Cię także zainteresować:
- Rozliczanie dofinansowania „samodzielnie” vs. „z firmą”
- 5 kroków do prawidłowego i skutecznego rozliczania projektów UE
- Optymalizacja kosztowa w projekcie
- Zamówienia w projekcie UE
- Audyt a kontrola projektu
- Raportowanie w projekcie UE
- Promocja i oznakowanie realizowanych projektów UE
- Kwalifikowalność kosztu
Jeżeli zdobyta wiedza jest dla Ciebie pomocna,
udostępnij ten artykuł, aby i inni mogli z niej skorzystać.