Wczoraj ogłoszono pierwsze wyniki konkursu Ścieżka Smart w ramach FENG. Spośród około 1500 wniosków o dofinansowanie złożonych w tym konkursie dofinansowanie otrzyma tylko 198 podmiotów/firm. Lista znajduje się pod tym adresem: https://www.parp.gov.pl/storage/grants/documents/743/sciezka_SMART_nabor_1_2023_projekty_pozytywne.pdf
Szybka Ścieżka a Ścieżka Smart – na co zwrócić uwagę?
Zaznaczę oczywistość – zdecydowanie ten konkurs jest inny niż Szybka Ścieżka. Od czego zacząć? Od przeczytania umowy o dofinansowanie… przemyślenia co oznaczają zapisy w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności w stosunku do Twojego projektu! A to dopiero początek 😉
Przykłady różnic między Ścieżka Smart a Szybka Ścieżka
Przykład 1
Czas oczekiwania na sprawdzenie wniosku o płatność
I tu mamy 30 dni od kompletnego wniosku. Jedna niewiadoma, którą czas zapewne rozwiąże. Otóż dotychczas takie projekty badawcze podchodziły pod NCBR, a tam sprawdzana jest próba dokumentów a nie wszystkie. Zatem pytanie, czy PARP podejdzie podobnie? Zwykle to oni sprawdzali wszystko (dosłownie wszystko 😉). Pytanie czy będą mieć aż tyle zasobów, aby ten trend sprawdzania wszystkiego utrzymać…
Również czas oczekiwania tym tytułem może się zmienić albo znacząco wpłynąć na planowanie finansowe. Podstawa prawna to par. 3 umowy o dofinansowanie projektu.
Przykład 2
Promocja i informacja w projekcie
Tym razem możemy spodziewać się kar tytułem niezrealizowania określonych zapisów Wytycznych. Albo koniecznym jest informowanie instytucji o danym wydarzeniu w ramach promocji… Np. przy projektach kilkunastomilionowych musimy organizować odpowiednie spotkanie razem z przedstawicielem Komisji Europejskiej… inaczej narzucona będzie na nas korekta (czyli pomniejszenie dofinansowania). Chyba nikt nie lubi, jak mu się zabiera coś, co już potencjalnie należy do niego? 😉 Podstawa prawna to załącznik nr 6 do umowy o dofinansowanie projektu.
Przykład 3
Zasady horyzontalne w nowym wcieleniu (np. 6R, a w tym spełnienie minimum 2)
Ta kwestia jest bardziej skomplikowana w FENG i niestety im więcej mamy nierealnych wskaźników czy informacji na ten temat we wniosku o dofinansowanie, tym trudniej później będzie nam to zrealizować. Podstawa prawna to par. 2 i 6 umowy o dofinansowanie projektu pod rygorem rozwiązania tejże umowy przy braku realizacji tych zasad…
Przykład 4
Zamówienia tylko przez bazę konkurencyjności
I tu niestety wszelkie furtki zostały zamknięte. Twoim zadaniem będzie przemyśleć od początku co i na kiedy potrzebujesz i nie ma opcji, abyś kupił coś nieoficjalnie od pana Kowalskiego… Podstawa prawna to niestety rozdział 3 Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027. Link tu: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/112343/Wytyczne_dotyczace_kwalifikowalnosci_2021_2027.pdf
Przykład 5
Zakres zmian
Ta część została zwiększona o kwestie, które najczęściej występowały u Beneficjentów, a więc mamy więcej możliwości dokonywania zmian na tzw. „poinformowanie” a więc wystarczy jedno zdanie do opiekuna projektu i już mamy z głowy. Oczywiście to nie jedyna zmiana, np. już w ramach tej samej kategorii nie można przesuwać środków… Podstawa prawna to zapisy par. 12 umowy o dofinansowanie.
To kilka z wielu zmian!
I najważniejsze – systemem wymiany informacji między instytucją a Beneficjentem w FENG to już nie SL2014 tylko CST2021… Link do tego zagadkowego systemu bezpośrednio tu: https://sso.cst2021.gov.pl/login a instrukcja do tego systemu znajduje się tu: https://instrukcje.cst2021.gov.pl/?app=wod
Póki co ten temat CST2021 jest mało intuicyjny, ale będę to monitorować 😊
Jeśli potrzebujesz wsparcia w realizacji projektu albo w ogóle chciałbyś poznać ryzyka i ewentualnie jak się przed nim uchronić, napisz do nas!
A jeśli potrzebujesz konkretnych wzorów dokumentów do zamówień (czy robienia po prostu zakupów jako tako), zerknij do naszego sklepu: