Dofinansowanie dla HoReCa – 5 kluczowych aspektów w rozliczaniu - Rozliczanie dofinansowań

Dofinansowanie dla HoReCa – 5 kluczowych aspektów w rozliczaniu

Opublikowano: 2024-06-21 / Ostatnia aktualizacja: 2024-06-25

Niedawno ogłoszono wyniki naboru w ramach działania Krajowego Planu Odbudowy dla branży HoReCa. Zanim przystąpisz do jego realizacji, pamiętaj o tych 5 kwestiach.

W umowie o dofinansowanie, którą pewnie na dniach podpiszesz, znajduje się kilka ważnych kwestii. Ich świadomość pomoże Ci zadbać o dobry sen w trakcie realizacji przedsięwzięcia. Oto i one:

 • Zamówienia
 • Zasady horyzontalne
 • Promocja i informacja
 • Wskaźniki
 • Okres utrzymania celów i wskaźników przedsięwzięcia

Zamówienia

Zapewne w ramach przedsięwzięcia planujesz zakup jakiegoś środka trwałego czy oprogramowania dedykowanego. W zasadzie Przewodnik kwalifikowalności dla konkursu HoReCa odnosi się raczej do kategorii, gdzie trzeba stosować specyficzne zasady zanim wybierze się przysłowiowego pana Kowalskiego do zrobienia czegoś. To ważna informacja zanim zamówisz cokolwiek! Bez przestrzegania pewnych zasad masz duże ryzyko, że koszt uznany zostanie za niekwalifikowalny. Przykład – brak ogłoszenia na bazie konkurencyjności. Może to być nowość dla Ciebie, więc specjalnie dla Ciebie wykonałam procedurę. Z nią uda Ci się przygotować zamówienie zgodnie z przepisami. 😊 Link do wzorów i całości dokumentacji znajdziesz pod Kompleksową procedurą zamówień w ramach KPO.

I BONUS! Do końca lipca 2024 przy zakupie procedury otrzymujesz GRATIS konsultację ze mną trwającą 0,5h na temat wykorzystania procedury konkretnie w Twoim przypadku! A więc mogę rozwiać wiele wątpliwości i podpowiedzieć, aby ten pan Kowalski miał dużą szansę wygrania pomimo bazy…

Zasady horyzontalne

To trzy kluczowe zasady:

 • równości szans i niedyskryminacji oraz równości szans kobiet i mężczyzn
 • niewyrządzania znaczącej szkody środowisku (DNSH – do no significant harm)
 • zrównoważonego rozwoju – racjonalnego wykorzystania zasobów.

Zerknij dokładnie co wpisałeś we wniosku o objęcie wsparciem w każdej z nich w części dotyczącej Szczegółów projektu (to tam jest opis tych działań!). W każdym wniosku o płatność będziesz musiał sprawozdawać co zrobiłeś w tym zakresie. I niestety w umowie jest określone jasno. Musisz wykonać cel przedsięwzięcia plus właśnie działania w ramach tych zasad. Oznacza to jedno – bez raportowania, co było wykonane z tych zasad, nie dostaniesz przelewu środków… I będziesz musiał zapewne pokazać dowody, jeśli opiekun (tzw. urzędnik) zechce, że wykonałeś to co najmniej w zakładanym zakresie. Mam nadzieję, że wszystko we wniosku jest realne… z praktyki wiem, że często niestety nie… A tyczy się to każdej z zasad z osobna. A więc jeśli masz coś zmierzyć przed i po realizacji przedsięwzięcia, zbieraj na bieżąco informacje.

Jeśli chcesz skorzystać z informacji ogólnodostępnych w stosunku do zasady nr 2, znajdziesz je na stronie KPO w samym Podręczniku dla Beneficjenta (na dole).

A tak na szybko – zasada DNSH skupia się na kilku aspektach. Nie możesz więc o tym zapomnieć:

 • łagodzenie zmian klimatu,
 • adaptacja do zmian klimatu,
 • odpowiednie użytkowanie i ochrona zasobów wodnych i morskich,
 • gospodarka o obiegu zamkniętym, w tym zapobieganie powstawaniu odpadów i recykling,
 • zapobieganie i kontrola zanieczyszczeń powietrza, wody lub ziemi,
 • ochrona i odtwarzanie bioróżnorodności i ekosystemów

Jeśli nie pisałeś wniosku sam, możesz dopytać autora, co miał na myśli 😊 i niech wyjaśnia 😊

Promocja i informacja

Tu chodzi o informowanie o otrzymaniu dofinansowania w zakładanej przez umowę formie. Plakat czy tablica informacyjna, naklejki na środkach trwałych czy prezentacja na szkoleniu z logotypami dla KPO. Po więcej możesz sięgnąć do samej umowy do paragrafu 8 (umowa o objęcie wsparciem – Horeca). A w skrócie logotypy masz już na pierwszej stronie na górze umowy o objęcie wsparciem. W przytoczonym paragrafie znajdziesz dodatkowe informacje, jak ma wyglądać plakat czy tablica.

Wskaźniki

To jest główny cel realizacji przedsięwzięć, więc z góry założone wskaźniki trzeba zrealizować pod rygorem rozwiązania umowy. Dodatkowo wpisany sposób weryfikacji jest kluczowy, aby je zaakceptować przez opiekuna. Rozwiązanie umowy to ostateczność, jeśli mimo wszystko robisz, co zaplanowałeś. Jednak o tym pamiętaj!

Okres utrzymania celów i wskaźników przedsięwzięcia

To czas od dnia po dniu otrzymania ostatniego przelewu, przez jaki musisz utrzymywać wskaźniki. Musisz być gotowy na ewentualne ich monitorowanie (rok od płatności końcowej – przelewu końcowego). W tym czasie nie możesz nic zbywać a musisz być gotów pokazać, co zrobiłeś. Miej to na uwadze!

BONUS!

Czy jesteś świadom jak ma być opisany dokument typu faktura? Niestety jest podany odgórnie wzór plus dodatkowe wymogi. Pamiętaj, że takie niedopatrzenie stempla czy zdania na fakturze może zablokować przelew środków na kilka miesięcy! Wynika to z faktu, że opiekun ma 30 dni na sprawdzenie wniosku o płatność, ale jeśli jedna rzecz jest nie tak, ten termin się wydłuża! Link do wzoru opisu dokumentu znajdziesz tu.

Podsumowanie

Podsumowując te 5 aspektów przedsięwzięć w ramach konkursu HoReCa jest najważniejszych w mojej ocenie. A jeśli potrzebujesz mieć szybciej przelew, dogadaj się z opiekunem. Ewentualnie mogę pomóc w ułożeniu pracy tak, żebyś nie musiał się tym przejmować tylko robić swoje. Zapraszam na konsultacje 😊

Bądź na bieżąco z poradami na temat rozliczania dotacji.

Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisując się do usługi Newsletter potwierdzam, że wyrażam zgodę na otrzymanie informacji handlowej od Sohaus Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, a zwłaszcza za pośrednictwem podanego przeze mnie adresu e-mail.

Rejestrując się w serwisie wyrażam zgodę na używanie przez Sohaus Sp. z o.o. środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych w celu przesyłania mi informacji handlowych oraz prowadzenia marketingu przez Sohaus Sp. z o.o., Moja zgoda obejmuje numery telefonów i adresy e-mail wykorzystywane podczas korzystania z usług Sohaus Sp. z o.o., wyrażoną zgodę można wycofać zgłaszając nam takie żądanie.

Informacje o sposobach przetwarzania danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

O autorze:

Justyna Pieńko

Jako były wieloletni pracownik Narodowego Centrum Badań i Rozwoju od ponad dziesięciu lat zajmuję się projektami finansowanymi z UE z różnych źródeł. W swojej pracy etatowej rozliczałam projekty zarówno z POIG jak i POKL, POIR, 6PR i 7PR, H2020, projekty krajowe, np. celowe, PBS, PBR, międzynarodowe, Eureka!, Eurostars, umowy dwustronne, wielostronne. Były wśród nich zarówno te, które rozliczałam jako opiekun projektu jak również takie, którymi NCBR był koordynatorem czy partnerem. Koordynowałam również projekty finansowane z PARP, LAWR i RIF Mazowsze, Łódź – tym razem już od strony beneficjenta. Zetknięcie tych dwóch światów a także moje właściwe podejście do tzw. „klienta” owocuje w prawidłowo rozliczonych projektach.

Shopping Cart
Scroll to Top