Rozliczanie dotacji POIR 1.1.1 Szybka Ścieżka

Powierzając nam finansowe zarządzanie projektem unijnym klient zaufał nam w 100%, co poskutkowało zdecydowanie szybkim załatwianiem spraw związanych z rozliczaniem projektu.

Klient: Random Forest Sp. z o.o.

Dotacja: POIR 1.1.1 Szybka Ścieżka

Wartość projektu: 2,5 mln zł

Czas trwania Projektu: 24 miesiące

Zakres usług:

  • Zarządzanie dotacją
  • Rozliczanie dotacji
  • Konsultowanie dotacji (doradztwo)

O firmie

Obszar działań spółki Random Forest Sp. z o.o. dotyczy konsultingu technologicznego w zakresie sztucznej inteligencji oraz wdrażania rozwiązań uczenia maszynowego w procesach analizy nieustrukturyzowanych treści, takich jak umowy biznesowe, raporty naukowe, akty prawne, artykuły, posty, korespondencje, ogłoszenia i inne.

Spółka jest właścicielem dedykowanego i innowacyjnego “systemu inteligentnej analizy dokumentów tekstowych przy użyciu automatycznie generowanych korpusów językowych i neuronowych modeli przetwarzania języka naturalnego”, na bazie którego wprowadza nowe rozwiązania do analizy projektów B+R w Grupie Azoty, opracowuje moduł klasyfikowania dokumentów w obszarze legaltech, prowadził specjalistyczny kurs m.in. dla UOKiK o AI w obszarze przetwarzania języka naturalnego oraz świadczy inne usługi konsultingowe dla korporacji z obszaru GBS. Jest zwycięzcą konkursu ABSL labtech w 2020 r.

Wymagania klienta

Spółka zgłosiła się do naszej firmy w momencie uzyskania dofinansowania na realizację projektu badawczego o wartości 2,5 mln PLN. Celem projektu jest  przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych poprzez stworzenie wirtualnej agencji analitycznej oferującej możliwość trenowania zespołu własnych agentów sztucznej inteligencji wydobywających szczegółowe informacje z dokumentów tekstowych oraz użycia ich do ciągłej analizy i ekstrakcji danych z indywidualnie zarządzanego repozytorium dokumentów.

Główną potrzebą firmy Random Forest było dostosowanie własnych wypracowanych metod badawczych i projektowych do wymogów stawianych projektom dofinansowanym z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), czyli powiedzmy, że rewizja planu z wniosku o dofinansowanie, chociażby w zakresie zatrudnienia czy kosztów pośrednich. Dodatkowym wymaganiem było prowadzenie kompleksowej usługi zarządzania finansowego projektu – tak, aby efektywnie rozdysponować zasoby oraz zoptymalizować koszty.

Rezultaty współpracy

Efektem naszej współpracy jest dotychczasowe skuteczne rozliczanie projektu – w tym zarządzanie jego finansami, zmianami jak również reagowanie na potrzeby firmy w zmieniającym się otoczeniu, dzięki czemu stale optymalizujemy koszty w projekcie przy jednoczesnej maksymalizacji wykorzystania dofinansowania. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu, klientowi udało się oszczędzić nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Mimo oparcia projektu głównie na kapitale ludzkim, nie obyło się bez postępowań ofertowych w bazie konkurencyjności (było ich aż 8), zarówno na zasoby fizyczne jak i osobowe (postępowania na usługi pracownicze, o czym często się zapomina przy proponowaniu np. umowy cywilno-prawnej zamiast umowy o pracę), które zapewniły terminową realizację projektu w oparciu o preferowane przez klienta zasoby. Dzięki działaniom naszego zespołu, wszystkie z pozyskanych zasobów w pełni spełniły wymogi stawiane przez klienta, a ich koszt został zrefundowany.

  • W ramach usługi prowadziliśmy cały szereg działań usprawniających realizację projektu od strony administracyjno-finansowej jednocześnie odciążając zespół RFC od tego rodzaju spraw.
  • Szczególnie trudnym przypadkiem było zrozumienie konieczności nadmiaru papierów związanych z zamówieniami na usługi informatyczne w ramach umów zleceń jak i ich upublicznienie.
  • Zaproponowana ścieżka postępowania okazała się trafna, co pozwoliło na odsianie potencjalnie ryzykownych oferentów przy zachowaniu mimo wszystko konkurencyjności postępowania, a w efekcie pozwoliło otrzymać ofertę najbardziej odpowiadającą potrzebom naszego klienta.
  • Z kolei dość ważnym aspektem wsparcia naszego klienta była współpraca z księgowością, a raczej przełożenie języka księgowych na język decyzji biznesowych, pokierowanie księgowych na tory „wymagane” umową o dofinansowanie.

Rekomendacja Prezesa Spółki – Łukasza Malickiego

„Dzięki doradztwu zaoszczędziliśmy kilkaset tysięcy złotych. Rozliczane z sukcesem dwa projekty NCBR i jeden PARP. Pełen profesjonalizm w zakresie kontaktów z NCBR, dostęp do doradcy podatkowego, ogromne odciążenie dla pracy księgowej, wszystko składane z harmonogramem i bez poprawek. Niespotykany spokój i komfort współpracy. W rozliczaniu projektu widać ogromne doświadczenie właścicielki i znajomość mechanizmów pracy zdobyte w NCBR”

Łukasz Malicki
Prezes zarządu Random Forest Sp. z o.o.

Bądź na bieżąco z poradami na temat rozliczania dotacji.

Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisując się do usługi Newsletter potwierdzam, że wyrażam zgodę na otrzymanie informacji handlowej od Sohaus Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, a zwłaszcza za pośrednictwem podanego przeze mnie adresu e-mail.

Rejestrując się w serwisie wyrażam zgodę na używanie przez Sohaus Sp. z o.o. środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych w celu przesyłania mi informacji handlowych oraz prowadzenia marketingu przez Sohaus Sp. z o.o., Moja zgoda obejmuje numery telefonów i adresy e-mail wykorzystywane podczas korzystania z usług Sohaus Sp. z o.o., wyrażoną zgodę można wycofać zgłaszając nam takie żądanie.

Informacje o sposobach przetwarzania danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

O autorze:

Justyna Pieńko

Jako były wieloletni pracownik Narodowego Centrum Badań i Rozwoju od ponad dziesięciu lat zajmuję się projektami finansowanymi z UE z różnych źródeł. W swojej pracy etatowej rozliczałam projekty zarówno z POIG jak i POKL, POIR, 6PR i 7PR, H2020, projekty krajowe, np. celowe, PBS, PBR, międzynarodowe, Eureka!, Eurostars, umowy dwustronne, wielostronne. Były wśród nich zarówno te, które rozliczałam jako opiekun projektu jak również takie, którymi NCBR był koordynatorem czy partnerem. Koordynowałam również projekty finansowane z PARP, LAWR i RIF Mazowsze, Łódź – tym razem już od strony beneficjenta. Zetknięcie tych dwóch światów a także moje właściwe podejście do tzw. „klienta” owocuje w prawidłowo rozliczonych projektach.

Shopping Cart
Scroll to Top