Dziś przypadek korzystania z usług chmurowych konkretnej firmy, np. Google a wybór wykonawcy. Spokojnie realizujesz projekt i nagle orientujesz się, że musisz mieć konkretne rozwiązanie chmurowe, bez którego nie da się działać. Pytanie, na ile możesz od tak zakupić usługi chmurowe od konkretnego dostawcy…
I znów magiczne wyrażenie „to zależy”…
Krok 1
Przeanalizowanie zakresu potrzeb konkretnie do projektu
Określ dokładnie co potrzebujesz od usługi chmurowej w projekcie, aby go realizować w zakładanym zakresie.
Krok 2
Poszukanie innych potencjalnych dostawców
Przeszukaj wszystkich znanych Ci dostawców usług chmurowych w kontekście swoich potrzeb projektowych. Może jest tylko jeden spełniający taki warunek?
Krok 3
Monopol na usługi chmurowe?
Jeśli odpowiedź jest twierdząca na krok 2, to przejdź do kroku 4 😊 Jeśli nie, to musisz mieć zamówienie, czyli baza konkurencyjności itp.
Krok 4
Wystąpienie o indywidualną interpretację
Przygotuj pismo, w którym przedstawisz stan faktyczny i pokażesz, że to ten jedyny dostawca. Udowodnij, że jest monopolistą. Z kwalifikowaniem kosztów poczekaj na informację zwrotną z instytucji finansującej.
Jeśli nie dostaniesz zgody a wprowadzisz taki koszt do rozliczenia we wniosku o płatność, może czekać Cię korekta finansowa. O nich więcej w artykule Korekta finansowa – czym ona jest i kiedy występuje?
Nasza przewaga to fakt, że proponujemy konkretne rozwiązanie w zakresie ratowania np. usług chmurowych. Oczywiście nie wyręczmy Cię z wypisania argumentów do interpretacji, ale pokażemy, jak to powinno wyglądać i zaopiniujemy, co jeszcze warto wpisać, by zmaksymalizować szansę na zgodę instytucji finansującej…
Jeśli potrzebujesz informacji z przykładami i komentarzami, jak przeprowadzać „zamówienie” w nowych projektach unijnych, polecam mój ebook:
Niestandardowa instrukcja zamówień w projekcie UE – Rozliczanie dofinansowań
Albo… schemat postępowania: