Case study: Ratowanie zagrożonych dotacji – zamieszanie w dokumentach księgowych przed ostatecznym rozliczeniem - Rozliczanie dofinansowań

Ratowanie zagrożonych dotacji – zamieszanie w dokumentach księgowych przed ostatecznym rozliczeniem

Dziś przytoczę przykład projektu finansowanego stricte z budżetu państwa. Do tego czasu nikt nie myślał o czymś takim, jak optymalizacja. Po dwóch latach jego prowadzenia narosło mnóstwo wątpliwości. Jedną z nich jest to, co zrobić z faktem, że poprzednio sprawozdawane były wynagrodzenia bez narzutów od strony pracodawcy. Ponadto angaż osób następował zgodnie z planem. Życie jednak pokazuje, że np. ktoś idzie na L4, inny ktoś odchodzi z pracy czy umiera albo idzie na wychowawczy czy tacierzyński itp.

Skutek: Brak wykorzystania środków z dofinansowania a i tak praca musiała być wykonana.

Najprościej rzecz ujmując, nie jest to sytuacja bez wyjścia. Ja widzę zielone światło nawet bez konieczności pytania opiekuna NCBR, czy faktycznie tak jest.

Po pierwsze narzuty można spróbować doliczyć do projektu. Oczywiście ma to odzwierciedlenie potem w innych miejscach, np. w księgach, ale z doświadczenia wiem, że nawet wstecznie kilka lat da się nadgonić i uwzględnić w projekcie!

Po drugie zwykle w takim momencie analizuje się potencjalne scenariusze (i to się zwie optymalizacją!). Niekiedy będą one zmuszały do dokonania określonych wyliczeń i wyboru tego optymalnego scenariusza. Techniczne nie jest to trudne, ale wymaga dużego zaangażowania w sprawdzeniu i zrozumienia ogółu dokumentów i ich wpływie na ostateczne rozliczenie. Skoro optymalizuje się podatki, to czemu by nie optymalizować dofinansowania projektu? Grosz do grosza i będzie… 😉

Jeśli masz wątpliwości, zapraszam na konsultacje lub do optymalizowania wykorzystania dofinansowania 😊  

Bądź na bieżąco z poradami na temat rozliczania dotacji.

Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisując się do usługi Newsletter potwierdzam, że wyrażam zgodę na otrzymanie informacji handlowej od Sohaus Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, a zwłaszcza za pośrednictwem podanego przeze mnie adresu e-mail.

Rejestrując się w serwisie wyrażam zgodę na używanie przez Sohaus Sp. z o.o. środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych w celu przesyłania mi informacji handlowych oraz prowadzenia marketingu przez Sohaus Sp. z o.o., Moja zgoda obejmuje numery telefonów i adresy e-mail wykorzystywane podczas korzystania z usług Sohaus Sp. z o.o., wyrażoną zgodę można wycofać zgłaszając nam takie żądanie.

Informacje o sposobach przetwarzania danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

O autorze:

Justyna Pieńko

Jako były wieloletni pracownik Narodowego Centrum Badań i Rozwoju od ponad dziesięciu lat zajmuję się projektami finansowanymi z UE z różnych źródeł. W swojej pracy etatowej rozliczałam projekty zarówno z POIG jak i POKL, POIR, 6PR i 7PR, H2020, projekty krajowe, np. celowe, PBS, PBR, międzynarodowe, Eureka!, Eurostars, umowy dwustronne, wielostronne. Były wśród nich zarówno te, które rozliczałam jako opiekun projektu jak również takie, którymi NCBR był koordynatorem czy partnerem. Koordynowałam również projekty finansowane z PARP, LAWR i RIF Mazowsze, Łódź – tym razem już od strony beneficjenta. Zetknięcie tych dwóch światów a także moje właściwe podejście do tzw. „klienta” owocuje w prawidłowo rozliczonych projektach.

Shopping Cart
Scroll to Top