Ratowanie zagrożonych dotacji – kompensata czyli potrącenie

Dla odmiany przypadek kompensaty. Czym w ogóle jest i jak do tego podejść w kontekście kosztów kwalifikowalnych…

Kompensata następuje wtedy, gdy dwie strony są względem siebie wierzycielami. A więc ja jestem Tobie coś dłużna a Ty mnie. Ja tobie 100 zł a Ty mnie 200 zł. Umawiamy się, że kompensujemy te długi na podstawie wzajemnych oświadczeń. W sumie pozostaje Ci zapłacić mi 100 zł 😉

Kompensata prawnie widnieje w Kodeksie cywilnym w art. 498-508. Tam przyjmuje nazwę jako potrącenie.

Oczywiście kompensata musi nastąpić w okresie wymagalności (czyli pierwszy dzień po „terminie płatności”).

Kwalifikowalność kosztów kompensowanych zależy od tego, co dokładnie wpisano w umowie o dofinansowanie lub w Wytycznych kwalifikowalności. Jeśli forma zapłaty nie jest przypisana jedynie do przelewu bankowego czy gotówkowego w ramach limitów obowiązujących w gospodarce, to wtedy taka kompensata może mieć miejsce. W starych Wytycznych kwalifikowalności (Perspektywa 2014-2020) jest to uwzględnione w rozdziale 6.4, a w przypadku tych nowych również, ale już w rozdziale 3.1 (Perspektywa 2021-2027).

Dodatkowy aspekt do analizy – jak udowodnić brak powiązań z potencjalnym dostawcą, z którym kompensować będziesz wzajemne długi? To zależy od wielu czynników, w tym od pojęcia samego powiązania w umowie czy Wytycznych, jak jego ewentualnego zaistnienia (lub nie) na moment zaciągania zobowiązania.

Ale to nie jedyne aspekty do analizy…

Po więcej informacji w temacie kompensaty zapraszam do mnie na konsultacje 😊

Może Cię jeszcze zainteresować:

Monitorowanie płynności finansowej

Doradztwo w zakresie najlepszych praktyk

Kontrola rozliczenia dotacji przez managera

Zamówienia w projekcie UE (perspektywa 2014-2020)

Zamówienia w projekcie UE w Nowej perspektywie finansowej 2021-2027

Bądź na bieżąco z poradami na temat rozliczania dotacji.

Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisując się do usługi Newsletter potwierdzam, że wyrażam zgodę na otrzymanie informacji handlowej od Sohaus Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, a zwłaszcza za pośrednictwem podanego przeze mnie adresu e-mail.

Rejestrując się w serwisie wyrażam zgodę na używanie przez Sohaus Sp. z o.o. środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych w celu przesyłania mi informacji handlowych oraz prowadzenia marketingu przez Sohaus Sp. z o.o., Moja zgoda obejmuje numery telefonów i adresy e-mail wykorzystywane podczas korzystania z usług Sohaus Sp. z o.o., wyrażoną zgodę można wycofać zgłaszając nam takie żądanie.

Informacje o sposobach przetwarzania danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

O autorze:

Justyna Pieńko

Jako były wieloletni pracownik Narodowego Centrum Badań i Rozwoju od ponad dziesięciu lat zajmuję się projektami finansowanymi z UE z różnych źródeł. W swojej pracy etatowej rozliczałam projekty zarówno z POIG jak i POKL, POIR, 6PR i 7PR, H2020, projekty krajowe, np. celowe, PBS, PBR, międzynarodowe, Eureka!, Eurostars, umowy dwustronne, wielostronne. Były wśród nich zarówno te, które rozliczałam jako opiekun projektu jak również takie, którymi NCBR był koordynatorem czy partnerem. Koordynowałam również projekty finansowane z PARP, LAWR i RIF Mazowsze, Łódź – tym razem już od strony beneficjenta. Zetknięcie tych dwóch światów a także moje właściwe podejście do tzw. „klienta” owocuje w prawidłowo rozliczonych projektach.

Shopping Cart
Scroll to Top